W dniu w dniu 15 listopada 2008 r. odbył się w Bukówcu Górnym kolejny, XXIII Konkurs Kapel Dudziarskich im. Piotra i Floriana Ratajczaków. Organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach, Zespół Szkół im. ks. Teodora Kurpisza w Bukówcu Górnym i Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz. Nagrody ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu , Gmina Włoszakowice oraz Starostwo Powiatowe w Lesznie. Konkursowi towarzyszyła wystawa pocztówek o tematyce dudziarskiej. Jej twórcom (Z. Dragan, T. Kiciński, W. Wojciechowski) udał się zebrać i opisać 76 takich pocztówek.
W regulaminie Konkursu pojawiło parę zmian, między innymi każda kapela dudziarska śpiewała jedną przyśpiewkę lub piosenkę. Młodzi dudziarze wywiązali się z tego zadania bardzo dobrze, sama zaś część konkursowa stała się przez to ciekawsza dla widzów. Wszyscy dudziarze mieli też okazję uczyć się tańców „po dudach”. Nauczycielami byli członkowie Szkolnego Zespołu Regionalnego z Bukówca wraz z Zofią Dragan. Większość dudziarzy skorzystała z tej formy i świetnie się bawiła (patrz fotoreportaże). Pomysłodawcy tych działań, „starzy” bukowieccy dudziarze uważają, że by muzyka dudziarska była pełna, potrzebne są wszystkie atrybuty dudziarskiego muzykowania: gra, śpiew i taniec.
W Konkursie wzięło udział 19 kapel dudziarskich w dwóch kategoriach: początkujące (8) i zaawansowanej (11). Dodatkową kategorią, nie podlegająca jednakże ocenie jury, była kategoria mistrzów, czyli kapel grających od wielu lat i kształcących już następne pokolenia dudziarzy. W tej kategorii zagrały 4 kapele. Niestety, po raz pierwszy na Konkursie zabrakło najstarszych dudziarzy i skrzypków, żyją jeszcze Bolesław Kupczyk i Stanisław Kubiak. Obaj ze względu na stan zdrowie nie przyjechali jednak na tegoroczny konkurs.
A oto protokół tegorocznego Konkursu:
P R O T O K Ó Ł
z posiedzenia Komisji Artystycznej XXIII Konkursu Kapel Dudziarskich
w dniu 15 listopada 2008 r.
W Konkursie wzięło udział 19 kapel w dwóch kategoriach: początkujące (8) i zaawansowane (11).
Komisja Artystyczna w składzie: prof. Zbigniew J. Przerembski – etnomuzykolog z Warszawy, Maciej Rychły z Kwartetu Jorgi z Poznania i Leonard Śliwa – muzyk ze Stowarzyszenia Muzyków Ludowych ze Zbąszynia po przesłuchaniu wszystkich kapel, oceniając poziom wykonawczy, dobór repertuaru, wzajemne strojenie instrumentów oraz ogólny wyraz artystyczny w skali 1-10 postanowiła przydzielić następujące miejsca i nagrody pieniężne w poszczególnych kategoriach.
W kategorii kapel początkujących
Wyróżnienie otrzymują: Kapela dudziarska Miglance z Bukówca Górnego w składzie Jakub Grzesiecki i Hubert Lipowy, Kapela dudziarska z Nietążkowa w składzie Jacek Wasielewski i Jarosław Kozak, Kapela dudziarska Snutki z Potarzyc w składzie Jakub Mikołajczak i Anna Kręc.
Nagrody otrzymują: III nagrodę Kapela Dudziarska z CKiS z Leszna w składzie Szymon Bugzel i Dawid Bugzel, II nagrodę Kapela Stęszewsko - Połajewska w składzie Łukasz Kontek i Karolina Kulka, I nagrodę Kapela dudziarska z CKiS z Leszna w składzie Wojciech Streubel i Paulina Zawarta
W kategorii kapel zaawansowanych
Wyróżnienie otrzymują: Kapela dudziarska z Rydzyny w składzie Kajetan Piotrowiak i Daria Bela, Kapela dudziarska Muzacy z Bukówca Górnego w składzie Hubert Woźny i Joanna Lipowa, Kapela CKiS z Leszna w składzie Anna Gumpert i Magdalena Winiarska
Nagrody otrzymują: dwie równorzędne III nagrody Kapela Koźlary ze Stęszewa w składzie Piotr Górecki i Paweł Zawadzki i Kapela dudziarska Sokoły z Kościana w składzie Krzysztof Kuśnierek i Paulina Cudna, II nagrodę Kapela Muzacy z Bukówca Górnego w składzie Wojciech Wojciechowski i Tomasz Sobecki, I nagrodę Kapela dudziarska Sokoły z Kościana w składzie Andrzej Frankiewicz i Martyna Żurek.
Nagrodę specjalną za szczególne zasługi w propagowaniu w tradycji dudziarskiego muzykowania jury postanowiło przyznać Pawłowi Dukatowi z Kapeli dudziarskiej CK Zamek w Poznaniu
Jury typuje do nagrody specjalnej Starostwa Powiatowego w Lesznie w postaci opłacenia akredytacji festiwalowej Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n. Wisłą w roku 2009 Kapelę Miglance z mistrzem Tomaszem Kicińskim i Kapelę Koźlary ze Stęszewa z mistrzem Romualdem Jędraszakiem.
Podpisy członków Jury
Po występie Zespołu Regionalnego im. Anny Markiewicz z Bukówca, po ogłoszeniu wyników, wręczeniu nagród i koncercie Laureatów czekały następna niespodzianka. Na zakończenie wystąpiła krótkim ale jakże pięknym koncertem góralska kapela „Zbyrcok”. Zaprezentowała ona muzykę górali karpackich.