Aktualności

NOWE LOTKO na Festiwalu GAJDOVAĆKA

NOWE LOTKO na Festiwalu GAJDOVAĆKA

W dniach 15-17 września Zespół Regionalny NOWE LOTKO przebywał na międzynarodowym Festiwalu Gajdowaczka w Orawskiej Polhorze w Słowacji.  GAJDOVAĆKA to renomowany festiwal dudziarski, na który przyjeżdżają dudziarze z całej Europy. W tym roku przyjechali z: Francji, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Szkocji, Belgii, Niemiec, Węgier, Chorwacji, Czech oraz oczywiście z Polski i Słowacji. Wszędzie tam gra się na najróżniejszych dudach.

Podczas Festiwalu odbywa się konkurs dla dudziarzy. Nowe Lotko było zaś jednym z zespołów towarzyszących imprezie. Przyjechała też imponująca kapela góralska z Ziemi Suskiej, w 40-osobowym składzie muzyków w grających na dudach, skrzypcach, heligonkach i basach. Były to kapele zebrane z 5 miejscowości tylko JEDNEJ GMINY!

Nasz Zespół występował podczas Festiwalu trzykrotnie: na konferencji w Europejskim Centrum Dudziarskim, w skansenie w Zubercu i na koncercie galowym Międzynarodowego Festiwalu GAJDOVAĆKA. Ponadto dokonał nagrań dla Europejskiego Centrum Dudziarskiego, a także grał i śpiewał podczas niedzielnej mszy świętej w Oravskiej Polhorze.

Na wszystkich występach była wspaniała, liczna publika oklaskująca gromko wykonawców, więc występowało się wspaniale.

Podczas wyjazdu do Słowacji Zespół nie tylko występował, było też zwiedzanie i zabawa. Bardzo ciekawym miejscem jest Orawski Zamek, którego najstarsza część ma prawie 800 lat i zbudowana jest na stromej skale. By się tam dostać trzeba przejść po 660 schodach. Zamek jest ogromny, ma wiele bram, przejść wykutych w skałach i wiele tajemnic. No i wiele ciekawych ekspozycji. Na jednej z nich, etnograficznej, były… klekoty, bardzo podobne do naszych. Okazuje się, że Słowianie, których potomkowie są dziś rozproszeni w różnych krajach, mieli w dawnej przeszłości bardzo podobne zwyczaje.

Zespół NOWE LOTKO ponownie zaprezentował się jako doskonały ambasador naszej kultury.

Szukaj