Aktualności

Gra o tradycje

Gra o tradycje

Tradycje kulturowe Bukówca Górnego, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, są wpisane od dwóch lat na Krajową listę dziedzictwa niematerialnego, jako jedno z 73 najbardziej wartościowych zjawisk kultury tradycyjnej w Polsce.

Naszym obowiązkiem wobec potomnych jest ich przeniesienie w następne pokolenia. Stowarzyszenie Bukówczan MANU, chcąc przybliżyć te tradycje dzieciom z naszej gminy, organizuje w dn. 28 września br. grę uliczną po nazwą GRA O TRADYCJE.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa Niematerialne   -podaj dalej.

Muzyka, zwyczaje, sztuka tradycyjna, wokół której będzie odbywała się Gra o tradycje, zachowała się dzięki splotowi wydarzeń historycznych właśnie w Bukówcu, jednak jest reprezentatywna dla całego naszego regionu. Warto, by dzieci poznawały swoje korzenie i wiedziały, że ich przodkowie na tym terenie mieli własną ciekawą i piękną sztukę, muzykę, historię. Jest też ważne w dobie globalizacji i uniwersalizacji kultury, by zachować koloryt i bogactwo europejskich małych ojczyzn.

Co się będzie działo?

Każda klasa – drużyna wraz  z nauczycielem przejdzie trasę złożoną z sześciu baz rozmieszczonych w różnych miejscach Bukówca Górnego. W każdej bazie uczestnicy czegoś się nauczą, w każdej będą musieli wykonać pewne zadania, bądź rozwiązać zagadki zawarte w Karcie zadań. Bazy to: Izba Regionalna, Wiatrak, baza u dudziarzy, baza u rzeźbiarza, baza u tancerzy, baza z tradycją nowego lotka.

Trasa zakończy się w Bukówieckim Domu Kultury. Wszystkie drużyny otrzymają pamiątkowe dyplomy i upominki.

Udział w grze nie wymaga żadnych przygotowań. Wszystkie pytania i zadania będą z zakresu, który prowadzący bazy przekażą w trakcie gry lub też będą wymagały dedukcji i konstruktywnego myślenia.

Organizatorzy zapewniają posiłek dla uczestników złożony z tradycyjnych dań.

Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy obejrzą występ Zespołu Regionalnego Nowe Lotko, a w nim muzykę, tańce, przyśpiewki, gry i zabawy dziecięce, teksty w gwarze.

Szukaj