Aktualności

GRA O TRADYCJE wygrana!

GRA O TRADYCJE wygrana!

Dzień 28  września 2023 r. był dniem pełnym emocji dla uczniów klas czwartych naszej gminy. Zjechali oni z samego rana do Bukówca Górnego, gdzie wzięli udział w grze ulicznej pod nazwą Gra o tradycje, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Bukówczan MANU. 120 uczniów wraz z wychowawcami i opiekunami przez trzy godziny wędrowało po sześciu bazach. W każdej czekał na nich szef bazy z ciekawymi opowieściami, zajęciami i… zadaniem lub zagadką.

Oto bazy i „bazowi”:

Baza 1 Pani, pani gospodyni, nowe lotko stoi w siyni – tu szefowała Barbara Dragan, która uczyła jak zrobić nowe lotko, jak, po co i kiedy się z nim chodzi. Z  tej bazy każda klasa wyszła z własnoręcznie zrobionym nowym lotkiem i z umiejętnością śpiewu części nowolotkowej piosenki.

Baza 2  W koło się krynć – baza pod dowództwem Zofii Dragan, która opowiadała o stroju, gwarze, ale przede wszystkim nauczyła każdą klasę śpiewać i tańczyć „W koło się krynć”. W nauce pomagali członkowie Zespołu NOWE LOTKO.

Baza 3  Skrzypki, dudki ładnie grajóm - tu wszyscy spotkali się z dudziarzami i nie tylko posłuchali muzyki, ale wysłuchali ciekawych opowieści o dudach. Wszystko dzięki szefowi bazy Michałowi Umławskiemu i jego małym dudziarzom i skrzypkom z kapeli NOWE LOTKO.

Baza 4   Cuda z lipowygo drzewa – tu działał i snuł opowieści niezrównany Jerzy Sowijak, rzeźbiarz, gawędziarz i autor – jak się okazało, dobrze dzieciom znanych, charakterystycznych rzeźb stojących w niemal wszystkich wsiach naszej gminy.

Baza 5  Moja izba z dymbowego drzewa – to baza znajdująca się w Izbie Regionalnej. Rządziła i ciekawie opowiadała tu Małgorzata Woźna, a uczniowie musieli rozwiązać nie lada zagadki, choćby do czego służyła cynterfuga…

Baza 6 Tak się mele, tak się mele, jedno ziorko trzy nidziele – jak łatwo się domyśleć, znajdowała się w wiatraku, a szefował jej niemal etatowy już młynarz Tomasz Skorupiński. Wśród zadań było zważenie wora mąki na wadze dziesiętnej. Nie było łatwe, ale czwartoklasiści całkiem dobrze sobie poradzili.

Wędrówkę po bazach ułatwiali piloci, członkowie Zespołu Regionalnego NOWE LOTKO.

Pomagały też zapewne pyszne ciastka bukówieckie i bukówiecki chleb z chlebowego pieca, którymi to smakołykami można było częstować się w bazach.

Po skończonej trasie na uczestników i gości czekał posiłek złożony z regionalnych dań: zupy z wiśni z kluchami oraz pyr z gzikiem. Smakowało jak nigdy!

Po posiłku wszyscy zaśpiewali piosenkę nowolotkową i obejrzeli krótki program w wykonaniu Zespołu Nowe Lotko. No a potem – wyczekiwany moment ogłoszenia wyników.

Zmagania były wyrównane, ale ostatecznie zwycięzcą okazała się klasa IVc ze Szkoły Podstawowej im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. Równorzędne drugie miejsca zajęły klasy ze Szkół Podstawowych: im. Marii Konopnickiej w Krzycku Wielkim i im. ks. Teodora Kurpisza w Bukówcu Górnym, zaś miejsce trzecie zajęła klasa IVb z włoszakowickiej szkoły.

Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki – między innymi bukówieckie klekoty.

Na zakończenie czwartoklasiści zaśpiewali przyśpiewkę  W koło się krynć – naprawdę pięknie i hucznie!

Zmaganiom przez cały czas towarzyszyła ekipa Telewizji Poznań, która przygotowywała reportaż z GRY.

Na podsumowaniu imprezy obecny był wójt Gminy Włoszakowice p. Robert Kasperczak.

Gra o tradycje była współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w  ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa Niematerialne   -podaj dalej. Odbywała się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Uczestnicy i goście podziwiali rozmach i oryginalność imprezy, a także – jak twierdzili – świetną logistykę. Było to możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu licznych pomocników i wolontariuszy. Dziękujemy!!!

Gorące podziękowania kierujemy do:

Wójta Gminy Włoszakowice Roberta Kasperczaka

Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach

Telewizji Poznań

Firmy WERNER KENKEL

Dyrektorów szkół w naszej Gminie

Wychowawcom klas czwartych

Janowi Korbik, Mleczarnia w Jezierzycach Kościelnych

Danucie i Bonifacemu Głuszakom

Piotrowi Tojkowi

Firmie FES Szymon Sobecki

Alicji Żukowskiej

Szefom baz

Pilotom drużyn

Zespołowi NOWE LOTKO

Antoniemu Samol

Wioletcie Kałek

Kołu Gospodyń Wiejskich  w Bukówcu

Wolontariuszom - członkom Stowarzyszenia Bukówczan MANU oraz rodzicom i przyjaciołom dzieci  z Zespołu Nowe Lotko. Są wśród nich:

Dorota Poniży, Karina Mierzyńska, Barbara Samol, Jowita Musielak, Agnieszka Szymaniak, Katarzyna Kaczmarek, Anna Zając, Maria Kulas,  Maria Zając, Urszula Raszewska, Krystyna Głuszak, Aleks Mierzyński, Artur Musielak, Ryszard Sobecki, Dariusz Wandolski, Ryszard Łopusiewicz, Kamil Kaczmarek, Zuzanna Kaczmarek, Marta Jakubowska, Dobrochna Marcinek, Maksymilian Apolinarski, Paweł Kazubski, Adam Samol, Emilia Kokocińska, Wiktor Mierzynski, Zofia Szymaniak, Monika Kazubska.

DZIĘKUJEMY

Szukaj